Genel Bilgiler

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEK OKULU

 

 

BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI

 

Bölüm Başkanı: Öğr.Gör.F. Firuzan NAKİPOĞLU


Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü, kamu ve özel kuruluşların tüm kademelerinde yer alan yöneticilerin genel yönetim destek hizmetlerini yürütecek vasıflı elemanların yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur. 1988-1989 öğretim döneminden beri hizmet veren bölümümüz her yıl örgün öğretimde 60, ikinci öğretimde 50 öğrenci almaktadır.

 

Programın amacı, sekreterlik kavramının öğrenilmesi, organizasyonda sekreterin yeri ve öneminin kavratılması, sekreterlik hizmetlerinin, görev ve sorumluluklarının neler olduğunun bilinmesi, iyi insan, ahlaklı insan bilincinin geliştirilmesi, yöneticiye destek görevlerinin bilinmesi ve yönetici/sekreter işbirliğinin kazandırılması, organizasyondaki haberleşmenin öneminin kavranılması, koordinasyon bilincinin geliştirilmesi, kendine güvenli, kararlı davranış sergileyen bir kişilik geliştirilmesi, problem yaratan değil, “problem çözücü” bir insan olma bilincinin geliştirilmesi ve farkları gören, değişik bakış açılarıyla, ayrıntıları yakalayabilen “farklı insan” olabilme becerilerinin geliştirilmesidir.

 

Öğrenciler, bölümden klasik bir sekreter olarak değil; kısaca yöneticinin alternatifi olabilecek şekilde eğitim alarak, yönetim ilke ve tekniklerini kavramış bir yönetici asistanı olarak mezun olurlar.

 

Öğrencilerimizin modern yönetim tekniklerini anlamalarını, analitik düşünmeye yönelik araştırmacı bir ruhla becerilerini açığa çıkarmalarını ve bunu hem kendileri, hem de yöneticiler için sunmalarını sağlamak başlıca hedefimizdir. Önlisans diploması ile mezun olan öğrencilerimiz, büro yönetimi meslek derslerinin yanı sıra, Ekonomi, Hukuk, İşletme, Psikoloji, Muhasebe, Toplam Kalite Yönetimi gibi genel işletmecilik formasyonu kazandıracak temel bilgilerle de donatılmaktadırlar.

 

 

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme Bilgi Yönetimi, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca mezunların sınavsız olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 3. sınıfına sınavsız dikey geçiş yapma hakları vardır.

 

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı


Bu sayfa Bureau Management and Executive Assistantship tarafından en son 17.09.2015 16:42:40 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM